Ministria e Jashtme e Kinës tha të hënën se kriza në Ukrainë duhet të zgjidhet përmes dialogut, pasi presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky iu bashkua udhëheqësve të demokracive të mëdha të shtunën në një samit në Japoni.

“Ne kemi vërejtur se Presidenti Zelensky mori pjesë në samitin e G7-ës. Qëndrimi i Kinës për krizën në Ukrainë është konsistent. Ne gjithmonë besojmë se kriza duhet të zgjidhet politikisht përmes dialogut dhe konsultimit”, tha zëdhënësi i ministrisë së jashtme kineze, Mao Ning në një konferencë për media, raporton CNN.

Mao shtoi se Kina shpreson se shtetet, veçanërisht ato që janë anëtare të G7-ës, mund të punojnë së bashku me komunitetin ndërkombëtar për të luajtur një “rol konstruktiv në promovimin e zgjidhjes politike të krizës”.

Kina luan rolin e paqebërësit: Pekini është përpjekur vazhdimisht ta portretizojë veten si paqebërës në konfliktin e rëndë, pavarësisht lidhjeve të ngushta me Rusinë.

Li Hui, i dërguari i posaçëm i sapoemëruar i Pekinit për luftën në Ukrainë, u takua me Zelenskyn në Kiev javën e kaluar – zyrtari më i lartë kinez që udhëton në Ukrainë që nga fillimi i luftës shkatërruese të Moskës.

Megjithatë, disa analistë perëndimorë kanë vënë në dyshim nëse përpjekjet e Kinës për të promovuar paqen janë të vërteta – dhe nëse vizioni i saj se si mund të përfundojë konflikti përputhet me atë të Kievit.

Gjatë vizitës së Li, ministri i jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba theksoi se negociatat e paqes duhet të “bazohen në respektimin e sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës”.

“Ukraina nuk pranon asnjë propozim që do të përfshinte humbjen e territoreve të saj ose ngrirjen e konfliktit”, tha Kuleba.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

E rrahu 15-vjeçarin në rrugë – veprimi i policit në Angli kapet nga kamerat

Momenti tronditës kapet nga kamerat pasi një polic ushtron dhunë fizike ndaj…

Mbi 20 gazetarë u sulmuan në veri, flet kryetari i AGK-së

Mbi 20 është numri i gazetarëve që janë sulmuar sot gjatë raportimit…

Tre persona therin me thikë një burrë në Prishtinë

Një burrë, pas një konflikti verbal dhe fizik me tre të dyshuar,…

79 raste të reja me Covid-19 dhe 2 të vdekur në 24 orët e fundit

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë regjistruar 79 raste…

Haradinaj: Me Presidentin s’u dakorduam asgjë, i ftoj veç e veç liderët në Konferencën e Unitetit

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka bërë të ditur se do t’u…