Kina ka nisur stërvitjet ushtarake në përgjigje të një takimi të shumëpritur midis presidentes së Tajvanit Tasi Ing-wen dhe kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve të ShBA-së, Kevin McCarthy.

Takimi mes Ing-wen dhe McCarthyt ndodhi në Kaliforni të mërkurën, një javë pasi presidentja e Tajvanit u nderua me një çmim në New York.

Nga ana tjetër, Peknini është zotuar për një përgjigje të ashpër, teksa ka dërguar anije luftarake në ujërat përreth ishullit të vetëqeverisur.

Siç shkruan BBC, koha e vizitës së presidentes së Tajvanit në ShBA nuk është rastësi, pasi në ShBA ka një armiqësi të thellë dhe në rritje ndaj Kinës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Seance e re për rastin “Target Fortesa”, duhet të dëshmojë kryeministri Zaev

Në Gjykatën Themelore Penale në Shkup për sot është caktuar seancë e…

Qeveria ua heq shtesat edhe një pjese të Policisë

Pakoja e re Emergjente e Qeverisë Kurti 2 ka lënë jashtë disa…

Do vrisnin liderët në Serbi? Arrestohen 17 persona

Vuçiç: Në listë emri im dhe i familjes time Një operacion i…

Mbledhja e përbashkët Maqedoni-Kosovë më 25 janar

Mbledhja e përbashkët e qeverive të Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut është…

Prishtinë: Qytetari godet me grusht policin brenda stacionit policor

Policia e ka arrestuar një person (mashkull) pasi i njëjti gjatë kërkimit…