Mediat raportuan rrjedhje gazi nga një reaktor i Centralit Taishan

Kina tha të martën se niveli i rrezatimit radioaktiv rreth centralit bërthamor Taishan në provincën juglindore të Guangdong mbetet brenda normës. Ky njoftim i autoriteteve kineze pason raportimin e rrjetit televiziv CNN se në një nga reaktorët e centralit ka pasur rrjedhje të gazit radioaktiv.

Firma franceze EDF, një prej pronarëve centralit, tha më herët se po hetonte raportet e mediave për nivele jo normale të gazit radioaktiv dhe rrjedhje nga centrali.

CNN raportoi se Framatome, njësia e EDF-së që projektoi reaktorët e centralit Taishan, kishte paralajmëruar për “kërcënim të menjëhershëm radioaktiv”.

Zhao Lijian, një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme të Kinës, tha në një konferencë për median se centrali ishte plotësisht funksional dhe në përputhje me të gjitha kërkesat.

“Deri më tani termocentralet bërthamore të Kinës mbajnë rekord për mirë funksionimin e tyre, pa asnjë incident që ndikon mjedisin dhe shëndetin publik”, tha Zhao.

Centrali Taishan, i përfunduar në vitin 2019, përbëhet nga dy reaktorë të projektuar nga firma franceze EDF. Ai ndodhet rreth 200 km larg kufirit të Hong Kongut. Më herët, guvernatorja e Hong Kongut Carrie Lam u tha gazetarëve se Observatori i Hong Kongut dhe Departamenti i Furnizimit me Ujë kanë monitoruar nivelet e rrezatimit dhe deri më tani ato paraqiten normale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…