Kina ka futur masa bllokimi në dy qytetet e saj më të mëdha, Pekin dhe Shangai – motorët binjakë që fuqizojnë pjesën më të madhe të ekonomisë së vendit, në një përpjekje për të frenuar rastet e COVID-19.

Shanghai është në qendër të shpërthimit të rasteve, duke raportuar mbi 15,000 raste të reja në ditë.

Autoritetet janë përgjigjur me një bllokim në mbarë qytetin që ka zgjatur me javë të tëra, duke izoluar pothuajse të gjithë 25 milionë banorët në shtëpitë ose lagjet e tyre.

Ndërkohë, zyrtarët e Pekinit kanë nisur testimet masive, kanë mbyllur shkollat ​​dhe kanë vendosur bllokime të synuara në disa ndërtesa banimi në një përpjekje për të frenuar infeksionet.

Autoritetet tani po zbatojnë bllokime të plota ose të pjesshme në të paktën 27 qytete në të gjithë vendin, me këto kufizime që prekin deri në 180 milionë njerëz, sipas llogaritjeve të CNN.

Rastet në Kinë filluan të rriten në mars, së shpejti duke u shndërruar në shpërthimin më të keq që vendi ka parë që nga shpërthimi fillestar në Wuhan në fillim të vitit 2020.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Publikohet formulari për regjistrim si votues jashtë vendit

Është publikuar formulari për aplikim si votues jashtë vendit për zgjedhjet që…

Mbi 80 plumba drejt automjetit, ky është 43-vjeçari që u ekzekutua në Butel

Personi i ekzekutuar mbrëmjen e djeshme në Butel të Shkupit është 43-vjeçari…

Origjina e COVID/ Anthony Fauci habit me deklaratën e tij

Dr.Anthony Fauci nuk është i bindur se COVID është zhvilluar natyrshëm, teksa…

Rusët po shpërngulën masivisht në Beograd, thonë se janë të shokuar që po shiten bluza me fytyrën e Vladimir Putinit

“Rusët e ardhur në Serbi” nuk duhet të justifikohen për agresionin ushtarak…

Ministri i Shëndetësisë: Gjermanët do të vaksinohen, do të shërohen ose do të vdesin deri në fund të dimrit

Politikanët në Gjermani po debatojnë për masa të ngjashme me fqinjin e…