Janë gjithmonë e më të shumta, dhe nga burime të ndryshme, zërat se jeta e diktatorit të Kores së Veriut Kim Jong-Un është në fije të perit, ose ndoshta është tepër vonë.

Por sot burimeve të ndryshme u është shtuar për herë të pare edh një televizion i Hong Kongut, HKSTV, dhe afër pushtetit në Pekin, i cili deklaroi se nga “burime shumë solide” thuhet se Kim Jong-un ka ndërruar jetë, në moshën 36-vjeçare.

Ndërkohë, disa media japoneze si Shukan Gendai nuk konfirmojnë vdekjen, por pohojnë se diktatori gjendet në koma pas komplikacioneve të një operacioni në zemër.

Sipas disa burimeve, ende të pakonfirmuara, lideri koreano-verior u ndie keq gjatë një shëtitje dhe është operuar në zemër. Për koincidencë, edhe i ati Kim Jong Il, vdiq në 2008 nga një infarkt.

Hera e fundit që diktatori ka dalë në publik ka qenë dy javë më parë. Në 2014, ai u zhduk për më shumë se një muaj, duke ngritur shumë spekulime për shëndetin e tij, por më pas doli në skenën politike sikur asgjë nuk kishte ndodhur.

Si do që të jetë ditët në vijim do të shihen me ankth ose shpresë, për arsye të ndryshme, nga e gjithë vendet verilindore të Azisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…