Kievi tha të hënën se trupat e saj po mbahen ende në një luftë “djallëzore” për Bakhmutin, ndërsa Uashingtoni tha se edhe nëse qyteti lindor i Ukrainës do të binte në një ofensivë ruse, kjo nuk do t’i jepte domosdoshmërisht Moskës momentum në luftë.

Në shenjën e fundit të një mosmarrëveshjeje midis ushtrisë ruse dhe ushtrisë private “Ëagner” që drejtonte sulmin e saj Bakhmut, shefi i Wagner kërkoi më shumë municion dhe tha se ndihmësi i tij ishte ndaluar nga selia operative e ushtrisë.

Rusia po përpiqet të rrethojë Bakhmutin për të siguruar fitoren e saj të parë të madhe në më shumë se gjysmë viti, në kulmin e një ofensive dimërore që ka sjellë luftimet më të përgjakshme të luftës.

Trupat ukrainase kanë përforcuar pozicionet në perëndim të Bakhmutit në përgatitje të dukshme për një tërheqje të mundshme, por deri më tani duket se nuk kanë vendosur të tërhiqen.

Duke folur para gazetarëve në Lindjen e Mesme, U.S. Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin tha se ai nuk do të parashikonte se kur ose nëse trupat ukrainase mund të largohen nga qyteti, por se rënia e tij “nuk do të thotë domosdoshmërisht se rusët kanë ndryshuar rrjedhën e kësaj lufte”.

“Unë mendoj se është më shumë një vlerë simbolike sesa një vlerë strategjike dhe operacionale,” tha Austin, raporton Reuters.

Moska thotë se marrja nën kontroll e këtij qytetit do të ishte një hap drejt objektivit të saj kryesor për të pushtuar territorin e plotë të rajonit përreth Donbasit. Kyiv thotë se humbjet e Rusisë në përpjekjen për të pushtuar një qytet të rrënuar mund të përcaktojnë rrjedhën e ardhshme të luftës duke shkatërruar fuqinë luftarake përpara betejave vendimtare më vonë këtë vit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Aktiviteti pajtimtar i Çaushit shtrihet edhe në Turqi

Në redaksinë e portalit Vardar News ka arritur një letër nga Turqia.…

Kurti: Nuk kemi problem me shpronësimet, por me plaçkitjen që është bërë në emër të shpronësimeve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i është përgjigjur deputetes Time Kadrijaj, e…

Shqipëria blen raketa Javelin për të forcuar ushtrinë

Ministri i Mbrojtjes në Shqipëri, Niko Peleshi ka thënë të shtunën se…

Të premten do të arrijnë në Shkup 45 viktimat e aksidentit tragjik në Bullgari

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut për “Alsat” konfirmojnë…

Rusia dhe Ukraina do të shkëmbejnë 220 të burgosur

Rusia dhe Ukraina sot do të shkëmbejnë 220 të burgosur të hënën.…