Spekulimet po rriten se Rusia mund të nisë një ofensivë të re për të marrë Kievin në fillim të vitit të ardhshëm – me një sulm potencial nga territori bjellorus.

Siç shkruan Sky News, ushtaraku në pension Sean Bell thekson se kohët e fundit ka pasur bisedime midis liderëve rusë dhe bjellorusë dhe siç është raportuar së fundmi, Vladimir Putin është në Minsk, por nuk është e qartë se cili është objektivi i gjithë kësaj vizite.

Megjithatë, duke folur në Sky News, eksperti ushtarak britanik thotë se Vladimir Putin “pothuajse me siguri do të dëshirojë që Bjellorusia të përfshihet më ngushtë në luftë”.

Bjellorusia ka bërë stërvitje ushtarake në mbështetje të Rusisë dhe gjithashtu ka siguruar pajisje për të ndihmuar pushtimin e Moskës.

Por, ndërsa Bell thotë se ata janë “shoqërues politikë”, duket se populli dhe ushtria bjelloruse nuk duan të përfshihen në konflikt.

Ai vazhdon duke thënë se nëse Rusia dëshiron të sulmojë përsëri kryeqytetin ukrainas, ka shumë të ngjarë të dëshirojë të pushtojë nga territori bjellorus, pasi kufiri i Ukrainës me Rusinë është disi larg nga Kievi.

Kjo do të përfshinte një “sasi të madhe pajisjesh, njerëzish dhe materialesh”, thotë ai.

Herën e fundit që Moska u përpoq të merrte Kievin në pranverë, ishte një “dështim spektakolar” – dhe Bell thotë se ka të ngjarë të jetë përsëri një “arrë jashtëzakonisht e fortë për Rusinë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Shkilen rregullat e orës policore, Kisha Ortodokse Maqedonase ka hapur dyert për besimtarët për Pashkët (FOTO)

Edhe përkundër shumë apeleve që të mos shkilen rregullat e ndalesës policore…

Sulm fizik në spitalin “8 shtatori”, personeli në protestë

Personeli i repartit intensiv në spitalit “8 Shtator” aktualisht po protestojnë para…

Shaqir Fetai ia llogaritë protokol të dobët Kryeparlamentarit turk Shentop, që nuk e ka paraparë vizitën e “reisit” për t’ia uruar detyrën e falcifikuar në krye të BFI-së

Me rastin e Ditës së Arsimit në Gjuhën Turke, ne Republijën e…

Me sistemin raketor NASAMS, ukrainasit rrëzojnë edhe një aeroplan të rusëve – publikohen

Forcat e Armatosura të Ukrainës, kanë arritur të rrëzojnë edhe një aeroplan…

Kush është Liz Truss, kryeministrja e sapozgjedhur e Britanisë?

Liz Truss sapo u shpall kryeministrja e re e Mbretërisë së Bashkuar…