“Forcat ukrainase kanë shkatërruar 167 avionë rusë, 147 helikopterë, 155 mjete ajrore pa pilot, 790 tanke, 2 041 automjete të blinduara dhe 381 sisteme artilerie”, sipas përditësimit të fundit të Shtabit të Përgjithshëm të Ukrainës.

“Gjithashtu, janë shkatërruar rreth 130 sisteme të shumëfishta raketahedhëse ruse, 1 487 automjete, 76 tanke karburanti, 67 sisteme kundërajrore dhe shtatë anije”, shtoi ushtria ukrainase.

“Të paktën 1 982 civilë janë vrarë dhe 2 651 të tjerë janë plagosur në Ukrainë deri më tani”, sipas vlerësimeve të OKB-së, ndërsa shifra e vërtetë besohet të jetë shumë më e lartë.

“Mbi 4.8 milionë ukrainas janë larguar në vende të tjera, ndërsa mbi 7 milionë të tjerë janë zhvendosur brenda vendit”, sipas agjencisë së OKB-së për Refugjatët.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Zyra e Prokurorit të Specializuar: Vazhdimi i paraburgimit ndaj Gucatit e Haradinajt i domosdoshëm

Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS), përmes një shkrese drejtuar gjyqtarit paraprak,…

Sulm fizik në spitalin “8 shtatori”, personeli në protestë

Personeli i repartit intensiv në spitalit “8 Shtator” aktualisht po protestojnë para…

Në Dibër kryetari do të zgjidhet më 14 nëntor

Edhe pas votimit të sotëm të përsëritur në një vendvotim, qytetarët e…

ASH:Lajmet e rreme nuk të arsyetojnë, kryeministër

Mos pasja e argumenteve është bërë traditë për “fake news” nga kryeministri…

Arbër Zeka tregon si iu bashkua UÇK-së si 15 vjeçar (VIDEO)

Arbër Zeka nga Gjakova iu bashkua Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në moshën…