Kharkivi, qyteti i dytë më i madh në Ukrainë është sulmuar me raketa mëngjesin e së martës, ku të paktën që prej ditës së djeshme vijojnë luftime të ashpra.

Sipas autoriteteve zyrtare të Ukrainës, 10 persona janë vrarë nga ky sulm me raketa në mes të popullsisë civile dhe 35 të tjerë janë plagosur.

Në pamjet e publikuara nga autoritetet ukrainase, kjo raketë godet qendrën e Kharkivit në Sheshi e Lirisë, konkretisht ndërtesën e Administratës Shtetërore Rajonale.

Oleg Synegubov, kryetari i Administratës Shtetërore Rajonale të Kharkiv, tha se artileria ruse kishte goditur zonat e banuara. Megjithatë ai u shpreh se qyteti është ende nën kontrollin e forcave ukrainase.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

PDK e LDK barazohen për nga numri i komunave të fituara

Rezultatet preliminare të KQZ-së nxorën PDK-në parti të parë në Kosovë duke…

Korea e Veriut dhe e Jugut rivendosin kanalet e komunikimit

Udhëheqësit e Koresë së Veriut dhe të Jugut rivendosën kanalet e pezulluara…

Qeveria e re e Maqedonisë do të zgjidhet më 17 janar

Nga dita e nesërme do të fillojnë të skadojnë afatet sipas të…

Tornado e fuqishme godet Gjermaninë, dhjetëra të lënduar – raportohet për dëme të mëdha materiale

Një tornado e fuqishme ka goditur qytetin gjerman Paderborn në perëndim të…

Kurti, deputetëve: Dje kemi paguar dy milionë e gjysmë euro për import të energjisë, ku t’i gjejmë paratë mi pagu këto shpenzime

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në seancën e sotme të Kuvendit të…