Komandanti i KFOR-it, Angelo Michele Ristuccia në takimin me Shefat e Mbrojtjes së NATO-s, ka folur për situatën e sigurisë në Kosovë.

Ai ka thënë se situata në Kosovë është përgjithësisht e qetë, por jashtëzakonisht e brishtë dhe e paqëndrueshme.

“Aktualisht, situata e përgjithshme e sigurisë në Kosovë është përgjithësisht e qetë, por jashtëzakonisht e brishtë, e paqëndrueshme dhe e paparashikueshme për shkak të disa çështjeve të pazgjidhura”, ka thënë Ristuccia.

Komandanti i KFOR-it nënvizoi se KFOR-i vazhdon të zbatojë çdo ditë dhe në mënyrë të paanshme mandatin e tij të OKB- së për të ruajtur sigurinë dhe lirinë e lëvizjes dhe është i gatshëm të ndërhyjë nëse është e nevojshme.

Ai gjithashtu u shpreh se KFOR-i vazhdon të krijojë kushtet që dialogu i lehtësuar nga BE të konsolidohet dhe të ecë përpara.

Ristuccia ndërkohë falënderoj edhe aleatët dhe partnerët për kontributin dhe mbështetjen e tyre në misionin e NATO-s.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Radev: Së pari bullgarët në Kushtetutë, pastaj Maqedonia në BE

Perspektiva evropiane e Maqedonisë së Veriut nuk ka alternativë dhe është qëllim…

Dyshohet për eksploziv në Stacionin e Autobusëve në Prishtinë

Në stacionin e autobusëve në Prishtinë dyshohet se është gjetur eksploziv. Policia…

Serbia refuzon të heq dorë nga ideja për ndryshimin e kufijve me Kosovën

Njohësit e zhvillimeve politike thonë se Serbia nuk po heq dorë nga…

Radio Evropa e Lirë kërkon ndihmën e Gjykatës Evropiane në përballjen me Moskën

Radio Evropa e Lirë/Radio Liria (RFE/RL), një ndër rrjetet e transmetimit ndërkombëtar…

Inteligjenca britanike: Moska po ka në diçka në trup në trupat ushtarake në trup

Moska është detyruar të “zhvendosë nyjet e furnizimit” më në jug dhe…