Kështu ka njoftuar ministri britanik i Mbrojtjes, James Heappey, gjatë një vizite në Kosovë, bëhet e ditur në njoftimin zyrtar të Qeverisë britanike.

Në njoftim thuhet se gjatë vizitës në Prishtinë, ai bisedoi me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu, kryeministrin, Albin Kurti, me ministrin e Mbrojtjes, Armend Mehaj dhe komandantin e KFOR-it.

Në njoftim zyrtar të ekzekutivit britanik thuhet se Kosova është një partner i rëndësishëm për  Mbretërinë e Bashkuar, gjersa sjell në kujtesë njohjen e shpejtë të Kosovës dhe se faktin se forcat e Mbretërisë së Bashkuar kanë marrë një rol kyç në ruajtjen e paqes dhe forcimin e sigurisë në rajon për më shumë se dy dekada.

“Ishte kënaqësi të takohesha me Presidentin dhe Kryeministrin e Kosovës dhe të njoftoja përkushtimin e mëtejshëm të Mbretërisë së Bashkuar për Forcën e NATO-s në Kosovë.

Zgjerimi i angazhimit tonë në kuadër të KFOR-it nënvizon angazhimin tonë të palëkundur për të mbështetur sigurinë në rajonin e Ballkanit Perëndimor”, është shprehur ministri Heappey.

Ministri britanik i Mbrojtjes, James Heappey gjatë takimit me presidenten Vjosa Osmani

Në njoftim më tej thuhet se Mbretëria e Bashkuar ka qenë një kontribuues kyç në forcën e NATO-s të mandatuar nga OKB që kur ajo hyri për herë të parë në Kosovë në 1999 si një forcë paqeruajtëse për të sjellë paqe dhe stabilitet pas konfliktit të viteve 1990.

Forcat e Mbretërisë së Bashkuar kanë punuar për të përmirësuar aftësinë e Inteligjencës, Mbikëqyrjes dhe Zbulimit të KFOR-it, duke rritur ndjeshëm ndërgjegjësimin për situatën e komandantëve të misionit – duke siguruar që operacioni të sigurojë një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të gjithë popullatën.

KFOR-i vepron si një nga ofruesit kryesorë të sigurisë në Kosovë, me trupa të kontribuar nga rreth 30 vende duke përfshirë Italinë, Turqinë, Poloninë dhe SHBA-në, si dhe Britaninë e Madhe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Përfundon debati për ligjin e regjistrimit, përplasje për kategorizimin e qytetarëve

Kuvendi as sot nuk arriti ta miratojë propozim-Ligjin për Regjistrimin e Popullsisë.…

Edhe policë shqiptarë në mesin e të arrestuarëve në Tabanoc, ja nga janë

Në mesin e të arrestuarëve në vendkalimin kufitar Tabanoc ka edhe policë…

Arrestohet arsimtari i dyshuar për pedofili në Prizren

Policia në Prizren ka arritur që ta arrestojë, ish-arsimtarin nga Prizreni, F.K,…

Shefi i Njësisë Speciale të Policisë së Kosovës: Çka nuk pamë e çka nuk kaluam, por të gjitha përfunduan me sukses

Amir Gërguri- Komandant i Njësive Speciale të Policisë së Kosovës ka thënë…

Facebook kërkon falje sërish

Facebook raportoi për disa probleme gjatë ditës së djeshme, që bllokuan përdorimin…