Shaban Mustafë Kastrati i njohur më së shumti si Shaban Polluzha (Polluzhë1871 – Tërstenik, 21 shkurt 1945) ka qenë një prijës ushtarak shqiptar gjatë Luftës së Dytë Botërore, veprues në trevën e Drenicës.Pas pushtimit italian të Shqipërisë dhe bashkimit me një pjesë të viseve të Kosovës shërbeu me njësitë Vullnetare, pas kapitullimit italian u radhit me Ballin Kombëtar. U vra duke luftuar me partizanët jugosllavë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Galevska: Në mënyrë të paligjshme janë lëshuar 600 karta të identitetit

Jadranka Galevska ish-shefe e Sektorit për Punë Administrative sot gjatë dëshmimit për…

Maqedoni e Veriut: 29 të vdekur dhe 561 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë së Maqedonisë së Veriut ka bërë të ditur se…

Ekspertët: Objektivi kryesor i Rusisë tani është bunkeri i Zelensky-t

‘Qendra e kontrollit’ të Kievit, një bunker në zyrën e Presidentit Volodymyr…

Prokuroria Speciale nis transferimin e lëndëve në Prokurorinë e Përgjithshme

Prokuroria Publike Speciale ka paralajmëruar se është gati për të transferuar lëndët…

Sela: E çuditshme, Zaev është shumë kritik ndaj meje kurse kryeministri u bë me ndihmën time

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, sonte në “Click Plus” në…