Lista e publikuar nga Forbes ka shpallur këto 10 gra si më të suksesshmet.

Forbes ka publikuar listën me 100 gratë më të fuqishme në botë për vitin 2021 dhe vendin e parë pas më shumë se një dekade, nuk e mban më Angela Merkel. Kancelarja e larguar e Gjermanisë është zëvendësuar nga filantropistja Mackenzie Scott, ish-bashkëshortja e miliarderit Jeff Bezos.

Në vendin e dytë është nënpresidentja e SHBA-së, Kamala Harris, e cila u ngjit një vend më lart se vitin e kaluar. Gruaja me origjinë indiane bëri histori këtë vit pasi u bë zëvendëspresidentja e parë femër dhe zyrtarja më e lartë femër në historinë e SHBA-së, si dhe zëvendëspresidentja e parë afrikano-amerikane dhe e parë aziatike-amerikane.

Më poshtë lista me 10 gratë më të fuqishme në botë për vitin 2021:

#1Filantropistja MacKenzie Scott

#2 Nënkryetarja e SHBA Kamala Harris

#3 Presidentja e Bankës Qendrore Evropiane, Christine Lagarde

#4 CEO e General Motors Mary Barra

#5 Filantropistja Melinda French Gates

#6 CEO i Fidelity Investments Abigail Johnson

#7 Kryetarja Ekzekutive e Santander, Ana Patricia Botín

#8 Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen

#9 Presidentja e Tajvanit Tsai Ing-wen

#10 CEO e Açenture, Julie Sweet

Në listën me 100 gratë më të fuqishme në botë përfshiheshin edhe Rihanna, Beyonce, Serena Williams, Taylor Swif, Oprah Winfrey dhe Reese Witherspoon.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Marina e SHBA-së do të transportojë disa anije luftarake në Detin e Kinës Jugore

Marina e SHBA-së do të dërgojë dy transportues aeroplanësh dhe disa anije…

Pas bllokimit të rrugëve në veri, mbyllen pikat kufitare në Jarinjë e Bërnjak

Pas bllokimit të rrugëve në veri të vendit, si pasojë e arrestimit…

Sllovakia mund t’i dërgojë aeroplanë të prodhimit sovjetik Ukrainës

Sllovakia do të konsiderojë dërgimin e aeroplanëve luftarakë MiG-29 të prodhimit sovjetik…

Rishi Sunak zgjidhet kryeministri i ri i Britanisë së Madhe

Rishi Sunak bëhet kryeministri i parë britanik me prejardhje indiane, pasi familja…

Tragjedia në Tetovë: Vetëm edhe një viktimë ka mbetur për t’u identifikuar

Zjarri që kaploi mbrëmë spitalin modult të Tetovës la të vdekur 11…