Zyrtarët ukrainas thonë se mobilizimi rus në Ukrainë ishte një hap i parashikuar, që dëshmon se do të jetë një lëvizje shumë e gabuar.

Mykhailo Podolyak, këshilltar i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, tha se kjo lëvizje tregon se lufta nuk po shkon sipas planit të Moskës.

Ai shtoi se Vladimir Putin qartazi po tentojnë të bartë fajin diku tjetër për fillimin e luftës në Ukrainë.

Kujtojmë që presidenti rus gjatë adresimit të tij të parë nga fillimi i luftës në Ukrainë, ka urdhëruar mobilizimin e pjesshëm të rezervistëve – ku numri i tyre mund të shkojë në rreth 300 mijë.

Gjithashtu akuzoi Perëndimin për “shantazh bërthamor”, duke theksuar se Rusia do ta mbrojë veten me të gjitha mjetet që i ka në dispozicion nëse kërcënohet integriteti territorial i Rusisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kreu i Inteligjencës ruse: Fati i Rusisë do të vendoset në ditët në vijim

Kreu i Inteligjencës së Jashtme ruse, ka thënë se fati i vendit…

Fotografi të papublikuara të Defender 2021

Ambasaba Amerikane ka publikuar foto të papublikuara të stërvitjes më e madhe…

2 marsi, sot do mbahet manifestimi i thërritur nga Presidenti Meta. Paralajmërimet janë për të dështuar

Pasdiden e sotme do te mbahet manifestimi i therritur nga kreu i…

Pothuaj gjysma e ujit për pije në Tetovë humbet nëpër tubacionin jocilësor dhe lidhjet e egra

Sipas gjetjeve të NPK Tetovë, shumica e ujit humbet përmes pjesëve të…

Habibi i bashkohet Ozilit kundër kinezëve: të mbrojmë vëllezërit

Kampioni i i MMA Habib Nurmagomedov i është bashkuar mesfushorit të Arsenalit…