Komisionerja e Këshillit të Evropës për të drejtat e njeriut, Dunja Mijatoviq është shprehur se ka shkelje të madhe të të drejtave në Ukrainë.

Ajo po fliste në fund të një udhëtimi katër-ditor në Kiev dhe rajonin e tij përreth, raporton BBC.

Mijatoviq theksoi provat në rritje të vrasjeve arbitrare, torturave, zhdukjeve të detyruara dhe dhunës seksuale nga ushtarët rusë.

Tutje, ajo tha se është e domosdoshme të jepej drejtësi dhe të mbështeten viktimat dhe të afërmit e tyre, por e përshkroi këtë detyrë si “tepër të frikshme”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zyra e Prokurorit të Specializuar: Vazhdimi i paraburgimit ndaj Gucatit e Haradinajt i domosdoshëm

Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS), përmes një shkrese drejtuar gjyqtarit paraprak,…

Zudi Enuzi Koka emërohet u.d. drejtor në NP “Higjiena Komunale” – Shkup

Zudi Enuzi Koka është emëruar u.d. drejtor i ri i Ndërmarrjes Publike…

Ministria e Mbrojtjes reagon pas ndalimit të dy pjesëtarëve të FSK’së nga policia serbe

Zëvendësministri i Mbrojtjes në detyrë, Burim Ramadani, ka reaguar pas ndaljes së…

Kosova shpall dy zyrtarë rusë persona non grata

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka bërë të ditur se janë shpallur…

Rrëfimi i Shaqir Fetait si para priftit pas mëkatit

Pjesëmarrja e Shaqir Fetait në Konferencën ndërkombëtare islame me Temë:”Uniteti islam”, organizuar…