Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, priti këtë të mërkurë në takim Bordin Drejtues të Këshillit të Ambasadorëve Shqiptarë (KASh), kryesuar nga ish-ministri i Punëve të Jashtme, Edmond Panariti.

Qeveria njofton se duke biseduar për vendimin për aplikimin e Kosovës në Bashkimin Evropian, Kurti theksoi se i përgjigjet thirrjes dhe aspiratave të qytetarëve të Republikës që thellësisht besojnë se e ardhmja e tyre është në BE.

“U theksua besimi se momenti është i duhur, duke marrë parasysh faktin se Kosova është vendi më demokratik në rajon”, thuhet në komunikatën për media.

Delegacioni i Këshillit të Ambasadorëve Shqiptarë tutje thuhet se shprehu mbështetjen e pakursyer për Qeverinë e Kosovës.

“U bisedua për mundësitë e bashkëpunimit dhe bashkërendimit të nismave në mbështetje të proceseve integruese të Republikës së Kosovës. Në këtë kontekst, Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë shprehu kënaqësinë dhe përkrahjen e plotë për aplikimin e sotëm të Republikës së Kosovës për anëtarësim në Bashkimin Evropian”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Franca dëshiron që certifikata e vaksinimit të jetë në fuqi deri në verën e vitit 2022

Qeveria franceze po shqyrton prezantimin e një projektligji që do ta lejojë…

Putin: Sanksionet perëndimore janë të barabarta me shpalljen e luftës

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka paralajmëruar se sanksionet perëndimore ndaj Rusisë…

BE-ja dënon sulmin ndaj Policisë së Kosovës, kërkon të shmangen tensionet

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë e ka dënuar fuqishëm sulmin e…

Kurti për marrëveshjen e Washingtonit: Më shumë tentim për ujdi të shpejtë, sesa ndihmë ndaj Kosovës e Serbisë të ecin përpara

Kryeministri Albin Kurti ka komentuar sot marrëveshjen e Washingtonit ndërmjet Kosovës dhe…

Ambasadori rus në Britani: Rusia nuk do të përdorë armë bërthamore taktike në Ukrainë

Ambasadori rus në Britani tha për BBC se nuk beson se vendi…