Këshilli iniciues për ndryshime në VMRO-DPMNE, sot mbajti një pres-konferencë para selisë së partisë, duke kërkuar dorëheqjen e Hristijan Mickoskit dhe thirrjen e një kongresi të jashtëzakonshëm për të zgjedhur një kryetar të ri.

Ata thonë se Mickoski duhet të përmbushë premtimin e tij, dhe të japë dorëheqje për shkak se i humbi zgjedhjet.

“Për formimin e kësaj qeverie tani, është faji i atij që mund, duhet të kishte ofruar politika serioze që do të bashkojnë dhe tërheqin të gjithë qytetarët. Është faji i tij që nuk i shfrytëzoi kapacitetet e partisë. Është faji i tij që ai nuk arriti të ndërtojë dhe të marrë një qëndrim për të gjithë. Kur një ekip humbet, publiku ose lojtarët, ose kujdestari, nuk mund të fajësohet. Udhëheqësi i tyre është fajtor. Në këtë rast, Mickoski është fajtor për humbjen e VMRO-DPMNE-së.

Mickoski humbi zgjedhjet presidenciale, humbi zgjedhjet lokale në Ohër dhe Novo Sello. Humbi edhe zgjedhjet presidenciale.

E vërteta është se Mickoski është fajtori. Maqedonia ka nevojë të madhe për VMRO-DPMNE-në, ndërsa VMRO-DPMNE-ja ka nevojë për një udhëheqësi të re dhe serioze.

Në parti nuk ka nevojë për një lider që do të thotë një gjë sot dhe e kundërta nesër.

Ai tha se do të jepte dorëheqje nëse i humb zgjedhjet. Zgjedhjet i humbi, nuk formoi qeveri. Prandaj ne nga Këshilli Iniciues për ndryshime në VMRO-DPMNE i bëjmë thirrje Mickoskit që të japë dorëheqje dhe të ndërmarrë hapa për të caktuar një kongres të jashtëzakonshëm për të zgjedhur një kryetar të ri”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…