Katica Janeva ka kërkuar nga punëtorët e sektorit të IT në Prokurorinë Speciale Publke të kryhet e ashtu quajtura “fshirje forenzike” e kompjuterëve në Prokurorinë Speciale Publike. Urdhërin Janeva e ka dhënë gojarisht , dhe sipas burimeve të emisionit “360 shkallë” në televizionin Alsat, veç më janë bërë përgatitjet për zhvillimin e operacionit. Procedura duhej të përfshinte të gjithë kompjuterët.

Kjo kërkesë vjen në periudhën kur Prokuroria Publike për ndjekjen të krimit të organizuar dhe korrupsionit po heton rastin “Reket”, ku Janeva tani për tani nuk dyshohet, por se është e implikuar. Megjithëse, procedura për “fshirjen forenzike” nuk rrezikon dokumentet ekzistuese në sistemin kompjuterik të PSP-së, por do të fshijë të dhënat që tregojnë se në cilin kompjuter, në çfarë kohe, dhe çfarë është punuar./Alsat

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…