Derisa tensionet po vazhdojnë mes presidentit rus, Vladimir Putin dhe Perëndimit, katër avionë luftarakë rusë janë kapur duke fluturuar në hapësirën ajrore të NATO-s.

Në një deklaratë të Forcave Ajrore Italiane (Aeronautica Militare) thuhet se avionët luftarakë u ngritën nga Kaliningrad para se të shkelnin hapësirën ajrore polake, raporton The Sun.

Avionët rusë më pas fluturuan përtej Detit Baltik në drejtim të Suedisë përpara se të “detyroheshin” të ktheheshin në bazë.

Kaliningrad është pjesë territori shumë e militarizuar e shkëputur nga shteti kryesor rus dhe e rrethuar nga Polonia dhe Lituania. Shpesh është në qendër të tensioneve midis Putinit dhe NATO-s.

Saktësisht se çfarë lloj avionësh rusë u kapën nuk është konfirmuar ende nga NATO. Por, NATO dhe Rusia mbeten në mosmarrëveshje për luftën e Putinit në Ukrainë.

Polonia është anëtare e aleancës, ndërsa Suedia këtë vit nënshkroi protokollet për t’u bashkuar luftës së egër të Putinit në Ukrainë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Gjykata Penale “ngrin” pasurinë e pronarit të bankës Eurostandard Trifun Kostovski

Gjykata Penale ngriu pasurinë e biznesmenit Trifun Kostovski, pronar i Bankës së…

Covid-19, dy viktima dhe 49 raste të reja në Maqedoni

Alsat mëson se gjatë 24 orëve të fundit prej 586 testeve të…

Nga Praga dërgohet mesazh i qartë për Rusinë

Komuniteti Politik Evropian me 44 shtete dërgon sinjal të qartë se Rusia…

Në Francë suspendohen 3.000 punonjës shëndetësorë, nuk u vaksinuan kundër COVID-19

Rreth 3.000 punonjës shëndetësorë që nuk janë vaksinuar kundër COVID-19 në Francë…

Linjat ajrore anulojnë mbi 25 mijë fluturime të planifikuara në gusht

Linjat ajrore në të gjithë botën kanë anuluar më shumë se 25,000…