Katër anije të tjera që transportonin grurë dhe vaj luledielli janë larguar nga portet e Ukrainës nëpërmjet një korridori të sigurt detar.

Miliona tonë grurë kanë ngecur në Ukrainë për shkak të bllokadave ruse, duke çuar në mungesa dhe çmime më të larta të ushqimeve në vende të tjera.

Por javën e kaluar anija e parë u largua nga portet e Ukrainës që nga muaji shkurt, shkruan BBC.

Anijet e fundit që do të lundrojnë janë të destinuara për në Turqi, ku do të inspektohen si pjesë e një marrëveshjeje të arritur me Rusinë dhe Kombet e Bashkuara.

Ato u nisën të dielën nga portet e Odesas dhe Chornomorsk dhe të gjitha do të udhëtojnë përmes ngushticës së Bosforit.

Pas inspektimeve, dy anijet janë planifikuar të ankorohen në Turqi, ndërsa të tjerat do të nisen drejt Italisë dhe Kinës.

Një tjetër anije bosh është autorizuar të udhëtojë në Ukrainë për t’u ngarkuar.

Zyrtarët ukrainas thonë se këto janë shenja të qarta se eksportet e grurit janë të sigurta dhe u kanë kërkuar kompanive të transportit që të kthehen në vend.

Në fjalimin e tij të zakonshëm të natës të shtunën, Presidenti Zelensky përshëndeti rifillimin e eksporteve, por tha se rreziqet e sigurisë mbeten.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Mehaj: Bashkë me Kurtin konfirmojmë se FSK ka të ardhme

Ministri i Mbrotjes, Armend Mehaj thotë se bashkë me kryeministrin e vendit,…

Kurti: Projektin për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” do ta trajtojmë në nivelin më të lartë të seriozitetit që e meriton

Nën kryesimin e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, është mbajtur mbledhja e…

Ligji për Pasurinë e Pajustifikueshme, Sallahu: Përveç zyrtarëve shtetëror nuk përjashtohet mundësia të hetohen edhe qytetarët

Pasuria e zyrtarëve shtetëror do të hetohet, pasi tashmë në ekzekutiv ka…

Osmani largohet përfundimisht nga LDK-ja: Bashkëpunimin me Kurtin e zyrtarizoj më vonë

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani është ndarë përfundimisht me LDK-në.…

Denoncim për eksploziv në Teatrin e Maqedonisë

Të gjitha hyrjet në Teatrin Kombëtar të Maqedonisë janë bllokuar pasi është…