Katari është duke negociuar me talibanët për të rihapur aeroportin e Kabulit sa më shpejt të jetë e mundur, tha ministri i jashtëm i vendit.

Katari po u kërkon gjithashtu talibanëve të lejojnë afganët të largohen, shtoi ai.

Aeroporti Ndërkombëtar “Hamid Karzai” ishte vend i kaosit pasi kishte fluks të madh të njerëzve që dëshironin të largoheshin. Aeroporti aktualisht është jashtë funksionimit.

“Shpresoj se në ditët e ardhshme do të dëgjojmë disa lajme të mira”, tha Ministri i Jashtëm i Katarit Shejh Mohammed bin Abdulrahman al-Thani në një konferencë në Doha.

Një fluturim që mbante një ekip teknikësh nga Katari u bë avioni i parë që u ul në Kabul që nga përfundimi i evakuimeve të mërkurën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…