Zv. kryeministri dhe ministri Bullgar i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov përsëri u shfaq në mediat lokale me një ton të ashpër dhe agresiv në lidhje me mosmarrëveshjen me Maqedoninë.

“Ju nuk mund të kafshoni dorën që ju mbështet dhe që ju shtrihet me një vullnet të mirë vëllazëror, në një kuptim të drejtpërdrejtë. Vëllazërisht, sepse ne jemi një popull dhe flasim të njëjtën gjuhë. Çfarëdo që ata të më thonë dhe të shpjegojnë në lidhje me identitetin, i cili ishte shumë i lashtë, çdo person normal që ka lexuar më shumë se pesë faqe të historisë në lidhje me Maqedoninë e di se një identitet i tillë, maqedonas, i ndarë nga bullgarishtja, nuk ekzistonte para vitit 1944”, Karakaçanov.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Gjobiten 63 automjete që kryejnë transport publik

Gjatë ditës së djeshme nga ora 08:00 deri në orën 11:00, Ministria…

Zaev dhe Mickoski në izolim të detyrueshëm, gazetari që i intervistoi doli pozitiv

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski dhe ai i LSDM-së, Zoran Zaev do…

Zjarri që shpërtheu në një shtëpi për të sëmurë mendorë në Çeki, ia ka marrë jetën disa personave

Së paku tetë persona kanë mbetur të vdekur dhe shumë të tjerë…

Protestat paralizojnë Barcelonën

Demonstratat për lirimin e liderëve separatistë nuk kanë të ndalur në rajonin…

Liberalizimi i vizave, ambasadori gjerman i rekomandon Kosovës të angazhohet më shumë te vendet skeptike

Ka përfunduar takimi i Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë me…