Kulmi i pandemisë në shkallë globale duket se është kapërcyer.  Ky grafik i infektimeve ditore tregon se ditët e para të Janarit shënuan shifrat më të larta të infektimeve me mbi 800 mijë raste në ditë. Në më shumë se një muaj vërehet rënie e konsiderueshme e shifrave ditore ku niveli më i ulët që prej Tetorit të vitit të kaluar u arrit më 15 Shkurt me rreth 260 mijë raste infektimesh.

Në rënie të dukshme janë edhe shifrat e vdekjeve ditore. Shifrat e infektimeve më të fundit ditore të Shteteve të Bashkuara janë 4.5 herë më të ulëta se pika kulmore të shënuar më 8 Janar. Ndikim duket se kanë pasur masat e ashpërsuara pas mbarimit të mandatit presidencial nga Donald Trump, periudhë kur Shtetet e Bashkuara patën shifrat më të larta në botë të pandemisë.

Masat e ashpra kanë bërë të ruhet tendenca rënëse edhe nëpër Europë. Britania e Madhe pritet të nisë një testim unik për infektim të kontrolluar me Covid të një grupi prej 90 vullnetarësh, për të kuptuar se cilat sasi të virusit shkaktojnë shkallët e ndryshme të infektimeve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…