Greva e stafit të administratës së kompanisë Lufthansa -s  ka sjell një kaos të papare më udhëtimet ajrore në Europë.

Sindikata pretendon rritje 9.5% të pagave, duke filluar nga minimumi 350 euro. Në këtë greve janë përfshirë mbi 20 mijë punonjës.

Kjo situatë ka bërë që të paralajmërohet anulimi i mbi një mijë fluturimeve nga aeroportet gjermane të Mynihut dhe Frankfurtit për këtë të mërkurë.

Protesta e thirrur nga sindikata nga mëngjesi I kësaj të mërkurë deri në mëngjesin e të enjtes ( 28 korrik) ka shkaktuar një situatë ta paprecedente në shumë aeroporte.

134 mijë udhëtare do të vuajnë pasojatg në vetëm 24 orë, dhe janë të detyruar të ndryshojnë planet e tyre të lëvizjeve dhe pushimeve.

Në mjaft aeroport ka pasur edhe tension dhe protesta të udhëtareve.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Anëtari i Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s: Reali, City dhe Chelsea do të përjashtohen nga Liga e Kampionëve të premten

Lajmi për formimin e Superligës Evropiane e ka shokuar botën e futbollit.…

Zgjedhjet për kryetar të PD, Lulzim Basha dorëzon kandidaturën

Lulzim Basha ka dorëzuar formularin e kandidimit për kryetar të Partisë Demokratike…

Gjermania do t’i dhurojë tanke ukrainasve që as uji nuk do të mund t’i ndalë

Ministrja gjermane e mbrojtjes, Christine Lambrecht ka vendosur t’u dorëzojë forcave ukrainase…

Një kullë tjetër e televizionit ukrainas goditet nga raketat ruse, humbin jetën nëntë persona – ka akoma njerëz nën rrënoja

Një sulm tjetër ajror i ushtrisë ruse ka ndodhur mbi një kullë…

Shtohen tensionet në kufirin ukrainas, Turqia del kundër Rusisë, SHBA kërcënime të vazhdueshme Moskës

Tensionet në mes të Ukrainës dhe Rusisë janë përshkallëzuar dhe shkak për…