Presidenti kinez, Xi Jinping, ka pritur sot në Pekin kancelarin gjerman, Olaf Scholz, në vizitën e parë të një udhëheqësi të një vendi të G7 në Kinë, në tre vjet.

Vizita e diskutueshme vjen vetëm disa ditë pasi Xi forcoi pushtetin e tij dhe teksa tensionet janë të larta mes Perëndimit dhe Pekinit për çështje që variojnë nga Tajvani deri te abuzimet e dyshuara të të drejtave të njeriut.

Scholz dhe delegacioni i drejtuesve të biznesit u testuan për COVID-19 pas mbërritjes.

Lideri gjerman do të zhvillojë edhe bisedime me kryeministrin Li Keqiang në udhëtimin njëditor.

Xi tha se vizita nga Scholz do të rrisë mirëkuptimin dhe besimin e ndërsjellë, do të thellojë bashkëpunimin praktik në fusha të ndryshme dhe do të krijojë plane të shëndosha për zhvillimin e marrëdhënieve Kinë-Gjermani në fazën tjetër.

Scholz do të përpiqet të theksojë nevojën për bashkëpunim të vazhdueshëm ekonomik me Kinën, raporton DW.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“REKET”, dëshmojnë biznesmenët e zhvatur nga BOKI 13

Derisa Resul Lloga dhe Ardian Amzoski nga Drim Bilding, në Shkup sot…

BE, çmim tavan për energjinë elektrike

Synohet frenimi i rritjes marramendëse 200 euro për megavat orë, kaq është…

Ky është paneli i Apelit që do të vendosë lidhur me ankesën e Thaçit ndaj vendimit për vazhdim të paraburgimit

Faqja zyrtare e  Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë ka bërë…

Irani thotë se vrasja e komandantit e dobësoi luftën kundër IS-it

Komandanti ushtarak i Iranit, Qasem Soleimani, i cili është vrarë muajin e…

Këshilli i Evropës mund të hartojë raport të ri për pretendimet e Dick Martyt

Asambleja e Këshillit të Evropës mund të vendosë që të përgatisë dhe…