Kancelari i Austrisë, Karl Nehammer, do të vizitojë nesër Ballkanin Perëndimor.

Ndalesa e parë e udhëtimit dyditor është Serbia, e cila deri më tani i është shmangur qëndrimit të qartë në konfliktin mes Rusisë dhe Perëndimit.

Të premten, Nehammer do të vijë për bisedime në Kosovë dhe Bosnje-Hercegovinë. Në të dyja vendet, BE i frikësohet tensioneve të reja dhe destabilizimit nga Rusia.

Në këtë situatë, Nehammer thotë se dëshiron ta përdorë udhëtimin e tij për të përforcuar perspektivën evropiane të të gjitha vendeve të Ballkanit Perëndimor.

“Ne nuk duhet ta lëmë këtë rajon mënjanë, i cili është kaq i rëndësishëm për Evropën, ndaj aktorëve të tjerë si Rusia dhe nuk do të lejojmë që rajoni të destabilizohet”, tha kancelari para udhëtimit, sipas Kancelarisë Federale.

“Ne kemi një interes të veçantë për stabilitetin dhe zhvillimin e mirë ekonomik në të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor”, theksoi Nehammer.

Në të tre vendet, Nehammer dëshiron të theksojë gjatë udhëtimit të tij se BE-ja nuk do të jetë e plotë derisa vendet e Ballkanit Perëndimor të jenë anëtarësuar.

Sulmi rus ndaj Ukrainës ka tërhequr vëmendjen e re ndërkombëtare ndaj afrimit të ngadaltë të vendeve të Ballkanit me BE-në. Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, javën e kaluar vizitoi Serbinë, Kosovën dhe Bosnje-Hercegovinën dhe premtoi angazhim më të madh, raporton Kurier.at.

Vende si Gjermania dhe Austria prej kohësh kanë bërë thirrje për përparim të prekshëm në afrimin me BE-në për gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, Serbinë, Bosnje-Hercegovinën, Kosovën, Malin e Zi, Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Nga ana tjetër, vendet e tjera – si Franca – janë më shumë në frenim.

Hezitimi i BE-së për zgjerim po shkakton gjithnjë e më shumë zhgënjim në rajon. Konfliktet e pazgjidhura mes vendeve individuale dhe mungesa e progresit me reformat pengojnë gjithashtu afrimin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Shkon në 31 numri i të prekurve me koronavirus, të infektuar mjekë dhe infermierë

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se numri i të prekurve…

LSDM: Hetimi të vazhdojë edhe më tej, të përgjigjen të gjithë të involvuarit

Ndërtimi i sistemit juridik të pavarur, profesional dhe joselektiv po i tregon…

Franca regjistroi 70 raste të reja me coronavirus në shkolla, një javë pas rihapjes së tyre

Franca ka regjistruar 70 raste të reja me COVID-19 në shkolla, të…

Abdixhiku: Dëshmorët e Koshares na kujtojnë sa e vlefshme është sakrifica për liri

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka bërë homazhe në Koshare në përkujtim…

SHBA: Jep dorëheqje sekretari për Siguri Kombëtare

Presidenti Donald Trump ka njoftuar se ushtruesi i detyrës së Sekretarit për…