Shumë transportues të Maqedonisë së Veriut që ishin bllokuar në kufirin italian-slloven, arritën të kalojnë kufirin për të ardhur deri në vend me përcjellje policore.

Qarkullimi i kamionëve u bë i mundur pasi Ministria e punëve të jashtme (MPJ) kontaktoi me autoritetet në Slloveni dhe Kroaci.

Ministria e vlerësoi si të suksesshëm bashkëpunimin diplomatik me autoritetet slloven.

““Pas përpjekjeve diplomatike të suksesshme,informojmë se është mundësuar transport transit me kamion me shoqërim të policisë përmes territorit slloven, deri në destinacionin e fundit (RMV)”, deklarojnë nga Ministria, duke shpreh falënderim për autoritetet sllovene dhe kroate.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…