Samsung ka njoftuar një sensor të ri imazhi për telefonat mobil me një rezolutë më të lartë se çdo gjë që mund të krahasohet në treg. ISOCELL Bright GW1 është një sensor me 64 megapikselë që përdor të njëjtat pika të madhësisë 0.8μm si përbërësi aktual i Samsung 48 megapiksel, që do të thotë se do të jetë një sensor fizikisht më i madh që mund të kapë më shumë dritë në përgjithësi.

GW1 e ndritshme do të prodhojë imazhe 16 megapikselë duke shkrirë katër piksela në një, sikur sensori ekzistues 48 megapikselës të dalin nga fotot me 12 megapikselë sipas parazgjedhjes.

Sensori i ri i Samsung gjithashtu do të jetë në gjendje të deklasifikojë filtrin e ngjyrave për fotot me rezolucion të plotë prej 64 megapikselë në dritë të mirë. Sensori IMX586 i 48 megapiksel i Sony ka një aftësi të ngjashme, por Samsung nuk e ka; sot kompania koreane po njofton gjithashtu një pjesë të përditësuar prej 48 megapikselësh që ofron të njëjtën veçori.

Kamerat me 48 megapikselë tani janë një pamje e zakonshme në telefon: Samsung, Huawei, Oppo, Vivo, Xiaomi dhe të tjerë kanë të gjitha pajisjet e shpërndara me sensorë. Samsung pret që pjesa e saj 64 megapikselë të shkojë në prodhim masiv në gjysmën e dytë të këtij viti, kështu që nuk do të ishte e habitshme të shihet funksion të shfaqet në fletët e spekulimeve për anijet e fundvitit 2019 – veçanërisht nëse udhëheqësi i tregut të sensorëve të imazhit Sony ndjek këtë shembull.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ç’thonë për teologët dokumentat sekrete të arkivit jugosllav në Beograd

Janë të shumta dokumentat sekrete që flasin për aktivitetet dhe metedologjinë e…

“Klani Zajazit” sulmohet nga BDI-ja (FOTO)

Pas sabotimit masiv të bisedave të përgjuara për kreun e BDI-së nëpër…

U rrit si bari me dele, sot është miliarder që të hyrat i ndanë me punëtorët – kurdi që ndërtoi perandori pa ndonjë përvojë në biznes

“Nëse fitoj unë, fitojnë edhe punonjësit e mi. Fitimi im është edhe…

Artan Grubi ja bën “përhajr” Ali Ahmetit ndaljen e regjistrimit të popullsisë

Në përgjimin e rradhës të publikuar nga El Cheka, dëgjohet biseda mes…

Ish-agjenti i SHIK-ut përmend emrat e atyre që tradhtuan “Grupin e Kumanovës”

Ish-eprori i lartë i UÇK-së dhe ish-agjenti i SHIK-ut, Naim Miftari ka…