Shaimp Kamberi tha se ende ka mbetur dhe 1% e votave që mund të ndryshojnë situatën dhe shqiptarët të mund të marrin një mandat në parlamentin serb. Në një intervistë për Euronews Albania ka thënë se duhen edhe 300 vota për të fituar një ulëse.

“Akoma nuk është përfundimtare meqenëse kanë mbetur edhe 1 për qind e votave për tu numëruar në nivel të Serbisë. Kemi dy vendvotime në Bujanoc të cilat sot i kemi atakuar për shkak të parregullsive të cilat janë hetuar. Lista jonë për 300 vota nuk arrin të fitojë mandatin pra në këtë moment dhe nëse arrijmë t’i anulojmë zgjedhjet në dy vendvotime atëherë ekziston një shpresë që me një mobilizim më të madh do të kemi mundësi të fitojmë një mandat”, tha Kamberi.

Kryetari i koalicionit të Shqiptarëve të Bashkuar tha se ka ndikuar pasivizimi i adresave të shqiptarëve që po jep rezultat gradualisht dhe migrimi si pasojë e diskriminimit nga Serbia.

“Ne nuk kemi pasur një listë të përbashkët për shkak të konceptit politik të cilin kemi dashur ta ndjekim pas zgjedhjeve”, tha ndër të tjera Kamberi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kurti: Vetëm kur të jemi të lidhur fort me njëri-tjetrin, do të mund të hapemi me fqinjët pa u rrezikuar

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në kuadër të aktiviteteve për shënimin e…

Indi, shënohet numri më i lartë i rasteve ditore me COVID-19

India e cila është një nga vendet më të prekura nga COVID-19…

Koloneli i nëntë rus thuhet se është vrarë në Ukrainë

Koloneli i nëntë rus thuhet se është vrarë në Ukrainë. Sipas raportimeve…

Osmani në SHBA vazhdon takimet me përfaqësues të shteteve të ndryshme, flasin për të arriturat e Kosovës dhe bashkëpunimin e ndërsjellë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani është duke vazhduar vizitën e saj zyrtare…

Hajrush Avdia nga Grupi i Kumanovës ka një porosi për politikanët shqiptarë

Hajrush Avdia, i dënuar si pjesëmarrës në rastin e Kumanovës ka paraqitur…