Nënpresidentja amerikane, Kamala Harris pritet të arrijë më 9 mars në Poloni për të diskutuar me zyrtarët e këtij shteti pushtimin rus në Ukrainë dhe ndikimin që ka lufta në këtë rajon.

Gjatë udhëtimit të saj nga 9 deri më 11 mars, Harris do të vizitojë edhe vendin tjetër anëtar të NATO-s, Rumaninë.

Shtëpia e Bardhë ka thënë se agjenda e nënpresidentes në Varshavë dhe Bukuresht pritet të fokusohet në ndihmën ekonomike, humanitare dhe asaj të sigurisë për Ukrainën.

Polonia është duke iu ndihmuar rreth 1.2 milion ukrainasve që i kanë ikur luftës.

Shtetet e Bashkuara kanë rritur më shumë se dyfish prezencën ushtarake në Poloni – 9,000 trupa në total – javëve të fundit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Nafie Selmani jep dorëheqje nga “Alternativa”

Këshilltarja e “Alternativës” në Komunën e Çairit, Nafie Selmani, përmes një shkrimi…

Në Kizhevak të Serbisë gjenden mbetje mortore të viktimave të masakrës së Rezallës

Në Kizhevak të Serbisë është konfirmuar ADN-ja e mbetjeve mortore të zhvarrosura.…

Kurti në nëntor udhëton drejt ShBA-ve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka bërë të ditur se në muajin…

Zelensky diskuton me presidentin turk për evakuimin e civilëve në Mariupol

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka njoftuar në Twitter, se ka pasur një…

VMRO DPMNE nesër në protestë për “27 Prillin”, Mickoski: Liri për mbrojtësit e kushtetutës

VMRO-DPMNE nesër në orën 11:00 do të protestojë, duke mbështetur të dënuarit…