Ministria britanike e mbrojtjes ka dhënë përditësimin e saj të radhës rreth situatës në terren në Ukrainë teksa lufta me Rusinë vazhdon.

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë tha se beteja rreth qytetit lindor të Severodonetsk ka “vazhduar të bëhet më e ashpër” gjatë fundjavës – me raporte për dy ura të shkatërruara.

“Gjatë muajve të ardhshëm, operacionet e kalimit të lumenjve ka të ngjarë të jenë ndër faktorët më të rëndësishëm përcaktues në rrjedhën e luftës”, është thënë aty.

Aktualisht, “seksioni qendror” i vijës së frontit të Rusisë në Donbas “shtrihet në perëndim të lumit Siverskyy Donets”.

“Për të arritur sukses në fazën aktuale operacionale të ofensivës së saj në Donbas, Rusisë ose do t’i duhet të kryejë veprime ambicioze anësore, ose të kryejë kalime sulmuese përmes lumenjve”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

24-vjeçarja nga Shqipëria arrestohet në Maqedoni!

Sot, pas mesnate, në ora 00:10 në një objekt hotelerik në hyrje…

A i ka hije një myslimani të tallet me kurbanët

Besimtarë të dashur! Të gjithë ju që keni therur kurban për hirë…

Presidencialet, sot mbahet shorti i renditjes së kandidatëve në fletëvotim

Sot në KSHZ, në seancë publike do të përcaktohet me short renditja…

Qeveria: Me Bullgarinë nuk diskutojmë për identitetin

Shkupi po e pret formimin e Qeverisë së re bullgare për vazhdimin…

Viktima dhe të plagosurit në Klinë janë vëllezër, vrasja ndodhi pas një iftari familjar (VIDEO)

Një i vrarë dhe dy të plagosur është bilanci i një incidenti…