Ministri I jashtëm, Bujar Osmani, ka realizur një bisedë telefonike me Kabinetin e Presidentit francez Emanuel Makron, nga ku, sic thuhet në një komunikatë nga MPJ-ja, është siguruar se gjatë përdorimit të mbiemrit për qytetarët e Maqedonisë së Veriut, është bërë një gabim I paqëllimshëm.

MPJ

“Është konfirmuar qëndrimi zyrtar i Francës për respektimin e plotë të emrit zyrtar të vendit, shtetas të Maqedonisë së Veriut, si dhe mbiemrat përkatëse, në mënyrës siç janë definuar dhe pranuar në OKB, konform Marrëveshjes së Prespës”, kanë deklaruar nga Ministria për Punë të Jashtme

Reagimet pasuan pas deklaratës së Presidentit Macron në press-konferencën pas Samitit BE – Ballkani Perëndimor në Bruksel, javën e kaluar, kur ai kishte përdorur fjalën “maqedonasoverior”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

BE ndan 14.2 miliardë euro për Kosovën, Turqinë dhe vendet e Ballkanit Perëndimor

Parlamenti Evropian ka miratuar Rregulloren për Themelimin e IPA-së III nga e cila…

Borrell kërkon vazhdim të shpejtë të dialogut Kosovë-Serbi

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Çështje…

​Miratohet Marrëveshja për ndihmë të ndërsjellë juridike mes Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë miratuar marrëveshjen me Maqedoninë e Veriut…

Arrestohet 48 vjeçari nga Shkupi

Gjysmë ore pas mesnate zyrtarë policorë nga SPB Shkup në atarin e…

Tetovë, herët në mëngjes është gjetur një trup i pa jetë

Sot (26-prill) në ora 06:35 në SPB Tetovë është raportua se para…