Numri i njerëzve që ikin nga Ukraina për në Poloni ka filluar të bie ditët e fundit, me 30 mijë e 500 kalime, 6.4 përqind më pak se një ditë më pare.

Deri në orën 06:00, 6 mijë njerëz kishin kaluar në këtë vend, kjo është 11 përqind më pak nga e njëjta periudhë e së premtes.

Më shumë se 2.2 milionë njerëz kanë kaluar në Poloni që nga fillimi i luftës, raporton BBC.

Disa nga ata njerëz që ikin nga Ukraina janë larguar tashmë nga Polonia, por eksperti i migracionit në Universitetin e Varshavës, Maciej Duszczyk vlerëson se rreth 1.2 deri në 1.3 milionë refugjatë mbeten aty.

Ndryshe, bëhet e ditur se më shumë se 300 mijë njerëz kanë hyrë në Ukrainë nëpërmjet Polonisë që nga fillimi i luftës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Udhëheqësit e Azisë Juglindore takim në Uashington më 12-13 maj

Presidenti Joe Biden do të presë udhëheqësit e Shoqatës së Vendeve të…

BE’ja thotë se marrëveshja për Brexit nuk rihapet

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Mina Andreeva, tha se këshilltari David Frost zhvilloi…

Spacialja ua vazhdon masën e paraburgimit Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt

Edhe pas pranimit të informacionit të kërkuar nga Policia e Kosovës, trupi…

Zbardhet LISTA e plotë/ Kush janë 50 deputetët që firmosën për të nisur procedurat për shkarkimin e Ilir Metës

50 deputet kanë firmosur për të nisur procedurat për shkarkimin e presidentit…

Kalon 250 mijë numri i të vaksinuarve kundër COVID-19 në Shqipëri

150 mijë persona janë vaksinuar kundër koronavirusit në Shqipëri. Është kryeministri shqiptar,…