Prokuroria Publike (PP) përmes një kumtese për media informon se pas mbajtjes së kolegiumit profesional, ka vendosur t’i ndërmerr nën kompetenca lëndët e Prokurorisë Speciale Publike (PSP).

Nga PP thonë se ky vendim bazohet në pozicionin kushtetues të Prokurorisë Publike si organi i vetëm shtetëror kompetent për ndjekjen penale të kryesve të veprave penale dhe veprave të tjera ligjore, parimi i ligjshmërisë së ndjekjes penale nën të cilën prokurori publik është i detyruar të ndjekë ka të dhëna se një vepër penale po ndiqet penalisht sipas detyrës zyrtare, si dhe një detyrim në emër të shoqërisë të kujdeset për efikasitetin e sistemit të drejtësisë penale, duke respektuar parimin e sigurisë juridike të qytetarit.

Ata shtojnë se procedurat për lëndët konkrete do të vazhdojnë nën kompetenca të Prokurorisë Publike.

Ndryshe, pas arrestimit të kryeprokurores speciale Katica Janeva si e dyshuar në rastin “Haraçi”, ajo kërkoi nga prokurorët tjerë special që të gjitha lëndët t’i dorëzojnë tek Prokuroria Publike./Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Tetovë, kapet kamioni i ardhur nga Turqia arrestohen dy emigrant nga Kabulli

Dje (18-prill) rreth orës 09:10, në SPB Tetovë, punonjësi i terminalit doganor…

OBSH-ja ka miratuar për përdorim urgjent edhe një vaksinë: COVAX mund ta sjell edhe në Kosovë

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka aprovuar vaksinën kineze Sinovac Biotech për…

Arma artizanale me nëntë tyta, me të cilën u vra ish-kryeministrit japonez – është e gjatë 40 centimetra

Policia japoneze ka sekuestruar armën artizanale e vrasësit të ish-kryeministri Shinzo Abe,…

Gostivar, arrestohet 46 vjeçari, posedonte kokainë

Zyrtarë policorë nga Sektori për Punë të Brendshme të Tetovës, zyra e…

Haradinaj: Me Presidentin s’u dakorduam asgjë, i ftoj veç e veç liderët në Konferencën e Unitetit

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka bërë të ditur se do t’u…