Kryeministri britanik, Boris Johnson, ka thënë se presidenti rus Vladimir Putin e ka “kapërcyer një vijë të kuqe” dhe komuniteti ndërkombëtar do të rrisë presionin ndaj tij kur ai të takohet me homologët e tij globalë më vonë sot.

Këtë deklaratë ai e bëri përpara udhëtimit të tij në Bruksel, këtë mëngjes, për takimet e NATO-s dhe G7.

Johnson shtoi se ai dëshiron të ndalojë liderin rus të përdorë rezervat e arit dhe se ai duhet të paraqitet para Gjykatës Penale Ndërkombëtare.

Kryeministri britanik gjithashtu zbuloi se do të takohet me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky, “së shpejti” – megjithëse është e paqartë nëse kjo do të ndodhë fizikisht, apo përmes videolidhjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

U akuzua se mbështeti palestinezët, Dua Lipa reagon ashpër ndaj mediave amerikane

Dua Lipa, ashtu si shumë personazhe të famshëm në mbarë botën, i…

Dikur qytet shumë i zhvilluar, sot vetëm rrënoja – si është jetuar në Mariupol para pushtimit rus në Ukrainë?

Pushtimi rus në Ukrainë filloi më 24 shkurt dhe pothuajse çdo ditë…

Pandemia varfëron rreth 100 milionë njerëz, miliarderët i bëri edhe më të pasur

Banka Botërore vlerëson se rreth 97 milionë njerëz në të gjithë globin…

Banka Botërore: Kemi zero tolerancë për mashtrim dhe korrupsion, mjetet duhet të arrijnë te shfrytëzuesit

Projekti për përgjigje urgjente të gjendjes me KOVID-19 i miratuar para pak…

Në Dibër kryetari do të zgjidhet më 14 nëntor

Edhe pas votimit të sotëm të përsëritur në një vendvotim, qytetarët e…