Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, ka pasur bisedën e tij të fundit telefonike me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Një deklaratë thuhet se një pjesë e bisedës së tyre kishte në qendër situatën në Mariupol dhe se kryeministri britanik kishte shfrytëzuar rastin për të përshëndetur rezistencën ukrainase në qytet.

“Kryeministri e përditësoi presidentin Zelensky për sanksionet e reja nga Mbretëria e Bashkuar që hynë në fuqi javën e kaluar dhe tha se Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë të sigurojë mjetet për Ukrainën për t’u mbrojtur, duke përfshirë automjetet e blinduara në ditët në vijim”, thuhet në deklaratë.

Detajet e bisedës telefonike vijnë në ditën kur u njoftua se Johnsonit i është ndaluar hyrja në Rusi për shkak të asaj që vendi konsideronte të ishte “qëndrimi armiqësor” i Mbretërisë së Bashkuar për luftën në Ukrainë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zbulohen mbi 100 kilogramë marihuanë nga një anije në Liqenin e Ohrit

Siç njoftojnë nga Ministria e Punëve të Brendshme, si rezultat i masave…

VIDEO/ Kulla më e lartë në Dubai vishet kuqezi

Në 108 vjetorin e shpalljes së Shqipërisë mëvete dhe të pavarur, kanë…

Pentagoni: Kemi evakuuar 122 mijë njerëz nga Kabuli

Pentagoni njoftoi se numri i të evakuuarve nga Kabuli arrin në rreth…

Nitaj: Ju lutëm mos na fusni në të njejtin thes me BDI-në

Ish komandanti i UÇK-së, Arben Nitaj nga Deçani, godet Ali Ahmetin dhe…

Klinaku për Gjykatën Speciale: Është dashur që edhe unë të isha në burg si shokët e mi, se të gjitha gjërat i kemi bërë bashkë

Ushtruesi i detyrës i kryetarit të OVL-UÇK-së, Faton Klinaku, deklaroi se nëse…