Boris Johnson ka zbuluar një plan prej 6 pikash që ai shpreson se do të sigurojë që Rusia të dështojë në misionin e saj të tmerrshëm për të pushtuar Ukrainës. Kryeministri britanik tha se “nuk janë historianët, por populli i Ukrainës që do të jenë gjyqtarët tanë” për mënyrën se si bota reagon ndaj “sulmit të shëmtuar e barbar” të Vladimir Putin.

“Putin duhet të dështojë dhe duhet ndihmuar që të dështojë në këtë akt agresioni. Nuk mjafton të shprehim mbështetjen tonë për rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla, ne duhet ta mbrojmë atë kundër një përpjekjeje të vazhdueshme për të rishkruar rregullat me forcë ushtarake”.

Johnson pritet t’u bëjë thirrje homologëve të tij në mbarë botën që të bëhen bashkë në një plan prej 6 pikash që pritet të publikohet të dielën.

Ai do t’u bëjë thirrje liderëve që të mobilizojnë një koalicion humanitar ndërkombëtar për Ukrainën dhe ta mbështesin atë në përpjekjet për t’u vetëmbrojtur. Ai do të thotë se presioni ekonomik mbi Kremlinin duhet të rritet, ndërkohë që liderët i rezistojnë “normalizimit” të asaj që Rusia po bën në Ukrainë.

Johnson do të thotë gjithashtu se rrugët diplomatike për zgjidhjen e luftës duhet të ndiqen dhe se duhet të ketë një “fushatë të shpejtë për të forcuar sigurinë dhe qëndrueshmërinë në të gjithë zonën euro-atlantike.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

​Vritet në Ukrainë mercenari serb prorus, kishte vizituar edhe Mitrovicën

Në Lugansk të Ukrainës është vrarë serbi Stefan Dimitrijeviq, mercenar prorus në…

Shkencëtari britanik, Shattock: Do të duhet të jetojmë për shumë dekada me coronavirusin

Palestrat dhe pishinat e shtëpisë po rihapën sot me rastin e lehtësimit…

Turqi, pezullohen të gjitha namazet me xhematë

“Në këtë proces, është e mjaftueshme të falim namazin e drekës në…

Avionët rusë lëshojnë parashutistë në Kiev

Avionët rusë kanë lëshuar parashutistë në Kiev. Sipas medias ukrainase në pamundësi…

Sulmi me armë në Idiana, autori i dyshuar një 19 vjeçar

Policia zhvilloi të premten kërkime në një objekt të kompanisë Fedex në…