Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson është deklaruar përmes rrjeteve sociale rreth vizitës të papritur në Ukrainë, duke iu referuar homologut të tij ukrainas si mikun e tij.

Ai e përshkroi aktivitetin ushtarak rus në vend si “barbar”.

“Sot takova mikun tim presidentin e Ukrainës, Zelensky në Kiev si një shfaqje e mbështetjes sonë të palëkundur për popullin e Ukrainës”, tha fillimisht britaniku.

“Ne po përcaktojmë një paketë të re ndihme financiare dhe ushtarake, e cila është një testament i angazhimit tonë në luftën e vendit të tij kundër fushatës barbare të Rusisë”, shkroi ai në Twitter.

Ndërkohë, Zelensky publikoi një mesazh në Facebook teksa vlerësoi tejet lartë angazhimin e Johnsonit.

“Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson është një nga kundërshtarët më parimorë të pushtimit rus, një lider që bën presion për vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë dhe mbështetjen e mbrojtjes të Ukrainës. Mirë se erdhe në Kiev miku im”.

Ndryshe, mediat ndërkombëtare raportojnë se kjo është vizita më sublime e ndonjë udhëheqësi botëror që nga agresioni rus në Ukrainë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Sanksione të tjera amerikane ndaj udhëheqësit të Bjellorusisë dhe zyrtarëve rusë

Shtetet e Bashkuara njoftuan të martën sanksione të tjera ndaj udhëheqësit bjellorus,…

Gjuetarët e viruseve, në shpella për të parashikuar pandeminë e radhës

Përpara se të futen në shpellë, pjesëtarët e ekipit të shkencëtarëve vendosin…

Sela për Euronews Albania: Zhgënjimi i sotshëm, dështimi më spektakolar në implementimin e MO-së

Kreu i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela ka folur rreth aktualitetit politik…

Ukrainasve po u arrin ndihma nga të gjitha anët, pas amerikanëve – tani norvegjezët u dërgojnë sisteme kundërajrore Mistral

Ministri i Brendshëm norvegjez Bjorn Arild Gram, ka bërë të ditur se…

Palmer dhe Lajçak të hënën në Prishtinë, bashkë takojnë Kurtin dhe Osmanin

Përfaqësuesi Special i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, bashkë me zëvendësndihmës…