Elmedina, Mesuti dhe Edmondi jetojnë në lagjen Bardhi të fshatit Bllacë, janë nxënës të klasës së shtatë, tetë dhe të nëntë. Ndryshe nga shokët e tyre, ata mësojnë me prezencë fizike, mirëpo jo në Maqedoninë e Veriut, por në Kosovë, në shkollën fillore “Ilaz Thaçi” të komunës së Hanit të Elezit. Kufirin Maqedoni-Kosovë vazhdojnë ta kalojnë për çdo ditë në këmbë. Të njëjtën gjë e kanë bërë edhe gjatë periudhës kur kufiri ishte i mbyllur për shkak të pandemisë.

“Kemi ardhur, na kanë lënë me kaluar në kufi. A ju kanë kërkuar test për virusin? Jo, nuk kanë kërkuar teste për virusin”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…