Ish-ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Vuk Jeremiq, ka reaguar ashpër ndaj presidentit serb Aleksandar Vuçiq, pas raportimit se është arritur një dakordim në Ohër lidhur me aneksin e implementimit të Marrëveshjes bazike të BE-së për normalizimin e marrëdhënies mes Kosovës dhe Serbisë.

Sipas tij “kjo tradhti e lartë” mund të parandalohet vetëm me referendum.

“Është shumë serioze. Në Bruksel u pranua parimi i barazisë së sovranitetit të Serbisë dhe “Kosovës”, sikurse edhe anëtarësimi i Prishtinës në të gjitha organizata ndërkombëtare. Tani është pranuar edhe plani I zbratimit siq thotë Borrell “në plotëni”. Është tradhti e lartë dhe mund të parandalohet vetëm me referendum”, ka shkruar në llogarinë e tij në Twitter ish-ministri i Jashtëm i Serbisë.

Kujtojmë që në Ohër është arritur dakordimi mes Kosovës dhe Serbisë, mbi aneksin e marrëveshjes për normalizim të marrëdhënieve mes dy vendeve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Australia anulon vendimin për të njohur Jerusalemin Perëndimor si kryeqytet të Izraelit

Australia ka anuluar vendimin e marrë katër vjet më parë për të…

BE ndan 14.2 miliardë euro për Kosovën, Turqinë dhe vendet e Ballkanit Perëndimor

Parlamenti Evropian ka miratuar Rregulloren për Themelimin e IPA-së III nga e cila…

Ukraina thotë se ka çliruar 600 vendbanime këtë muaj

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë çliruar më shumë se 600 vendbanime…

Dalin pamje nga incidenti i armatosur në Mitrovicë

Tashmë në rrjetet sociale po qarkullojnë pamje nga incidenti i armatosur në…

Bastisje në Shkup, arrestohet një person

Me datë 18.01.2023, zyrtarët policorë nga SPB Shkup – Njësiti për Trafikim…