Ministrja e Mbrojtjes e Gjermanisë, Christine Lambrecht, ka dhënë dorëheqje.

Dorëheqja e saj vjen pasi Berlini është nën presion në rritje për të lejuar dërgimin e tankeve luftarake të ndërtuara nga Gjermania në Ukrainë.

Lambrecht u tall për njoftimin e saj se Gjermania po mbështeste Ukrainën duke dërguar 5000 helmeta ushtarake, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Ajo gjithashtu u kritikua gjerësisht për dështimin në përmirësimin e forcave të armatosura të papajisura të Gjermanisë.

Kjo ishte pavarësisht ofrimit të 100 miliardë eurove për atë detyrë pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Lambrecht, një anëtare e socialdemokratëve (SPD) të kancelarit Olaf Scholz, gjithashtu u kritikua kur u zbulua se ajo kishte marrë djalin e saj në një udhëtim me një helikopter ushtarak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Podujevë: Hajnat hyjnë të armatosur në një shtëpi dhe përleshen me familjarët

Tre persona të armatosur dhe të maskuar kanë hyrë brenda një shtëpie…

Pendarovski: Vendimi i Brukselit ishte goditje për të gjithë

Në të vërtetë ishte një goditje për të gjithë, jo vetëm për…

Akil Gjakova futet në top dhjetëshen e xhudistëve më të mirë në botë

Akil Gjakova është radhitur në top dhjetëshen e xhudistëve më të mirë…

Këto janë akuzat e ngritura kundër Salih Mustafës në Gjykatën Speciale

Sot ka nisur gjykimi ndaj Salih Mustafës në Gjykatën Speciale në Hagë.…

Veljanovski dhe Rashkovski dalin nga paraburgimi shtëpiak

Ish kryeparlamentari Trajko Veljanovski dhe ish sekretari gjeneral i Qeverisë, Dragi Rashkovski…