Në ditën e dytë të seancës gjyqësore ndaj ish krerëve të UÇK-së në Hagë, ish presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi u shpreh i bindur se do të shfajësohet nga akuzat e Prokurorisë Speciale për krime lufte ashtu siç u shfajësua nga akuzat për trafikim organesh. Thaçi tha se ndërkombëtarët i kishin thënë se duhej themeluar Gjykata Speciale në mënyrë që të largohet reja e zezë mbi Kosovën.

“Bota tani e di qe nuk kishte trafikim organesh dhe “shtëpi të verdhë” nuk ka ekzistuar kurrë. Tani e dimë unë, dhe populli edhe gjithë shqiptarët jemi shfajësuar nga kjo. Reja e zezë mbi Kosovën është hequr. Sakrifica ia ka vlejtur. Pres te shfajësohem nga çdo akuzë në fund të këtij procesi”, deklaroi Hashim Thaçi, i akuzuar.
Mbrojtja e Thaçit hodhi poshtë akuzat e Prokurorisë Speciale. Avokati i Thaçit, Gregory Kehoe, insistoi se Thaçi nuk kishte pushtet real gjatë luftës, ashtu siç pretendon prokuroria se ai ka udhëhequr një “ndërmarrje të përbashkët kriminale”.

“… Hashim Thaçi nuk kishte asnjë motiv që të merrte pjesë në krime, si një prej udhëheqësve politikë të UÇK-së, Hashim Thaçi e dinte se suksesi i lëvizjes çlirimtare të Kosovës varej nga mbështetja e vendeve perëndimore sidomos nga SHBA-të…Përfaqësuesit e ZPS-së folën si kolaboracionistët shiheshin si rrezik ekzistencialë. I vetmi rrezik ishte ushtria serbe bashkë me forcat paramilitare”, tha Gregory Kehoe, avokati i Hashim Thaçit.

Sipas avokatit të Thaçit, Serbia ka kryer krime në Kosovë që shpesh kanë pasur për bazë edhe hakmarrjen.

Akuzat i hodhi poshtë edhe mbrojtja e Kadri Veselit. Gjykimi i ish krerëve të UÇK-së filloi një ditë më parë. Prokuroria prezantoi provat fajësuese. Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi akuzohen për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit./Alsat.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

100-vjetori i pranimit të Shqipërisë në Lidhjen e Kombeve/ Meta: Akt unik në historinë e vendit tonë

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka kujtuar 100-vjetorin e pranimit të Shqipërisë…

Zjarri në Bjeshkët e Rugovës, dyshohet se zjarrvënia ishte e qëllimshme

Në mëngjesin e së enjtes është hapur një vatër e re e…

Maqedonia e Veriut i heq shtetësinë oligarkut pro-rus

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka miratuar vendimin për t’i hequr shtetësinë…

Vetëm një gabim “na ndan nga apokalipsi”, paralajmëron Guterres

Njerëzimi “po luan me një armë të mbushur”, ka paralajmëruar Sekretari i…

Putin me çdo kusht po tenton të ndalë informimin e drejtë për luftën në Ukrainë, ua kufizon rusëve qasjen në të përditshmen gjermane Die Welt

Presidenti rus Vladimir Putin po i frikësohet informimit të drejtë dhe raportimit…