Japonia ka vendosur sanksione shtesë kundër Rusisë të martën, duke bllokuar asetet e 398 qytetarëve rusë, përfshirë dy vajzat e rritura të presidentit Vladimir Putin, Katerina Tikhonova dhe Mariya Vorontsova, sipas një njoftimi  të Ministrisë së Jashtme të Japonisë.

Këto masat e reja përfshijnë gjithashtu edhe anëtarët e familjes së ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov, përkatësisht gruan e tij Mariya Lavrova dhe vajzën Yekaterina Vinokurova.

Japonia ka zgjeruar vazhdimisht sanksionet e saj kundër Rusisë që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës, duke përfshirë ndalimin e importeve ruse si qymyri dhe vodka, reduktimin e investimeve të reja në Rusi dhe ngrirjen e aktiveve të mbajtura nga bankat kryesore.

Vende të tjera, përfshirë SHBA-në dhe Britaninë e Madhe, kanë vendosur gjithashtu sanksione kundër familjeve të Putinit dhe Lavrov.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Rusia tërhiqet nga kufiri me Ukrainën

Rusia nisi të premten tërheqjen e trupave nga kufiri lindor i Ukrainës,…

Shpërthim në një fabrikë në Itali, disa të vdekur

Një shpërthim në një fabrikë u regjistrua këtë të hënë në Casalbordino,…

Kapet me armatim dhe municion, arrestohet 39-vjeçari nga Kondova

Sot rreth orsës 00:30 pas mesnatës në rrugën “Novo Projektuar” në zonën…

Përfshirja e prokurores në një audio-incizim, reagon ministrja Haxhiu: Ky skandal sikurse edhe të tjerat nuk guxojnë të na heshtin

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar pas publikimit të disa përgjimeve,…

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut shpenzojnë 37,8 për qind të të ardhurave për ushqim

Banorët e Maqedonisë së Veriut, 37,8 për qind të të ardhurave të…