Qeveria e Japonisë ka premtuar se do të sigurojë 7.6 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën në të cilën vazhdojnë sulmet e Rusisë.

Ministri i Jashtëm i Japonisë, Yoshimasa Hayashi në kuadër të takimeve në Bruksel u takua me ministrin e Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, shkruan Anadolu.

Hayashi tha se qeveria japoneze ka premtuar se do të sigurojë 7.6 miliardë dollarë ndihmë që përfshin sektorë të ndryshëm për Ukrainën në të cilën Rusia vazhdon sulmet e saj.

Kryeministri japonez, Fumio Kishida i cili do të kryesojë Samitin e Liderëve të G-7 që do mbahet në muajin maj, ka ftuar presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelenskyy që të marrë pjesë online në samit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Aokigahara, historia e frikshme e pyllit të vetëvrasjeve që ndodhet në Japoni

Çdo vit, deri në 100 kufoma gjenden në pyllin Aokigahara të Japonisë,…

Edhe Escobar vjen për vizitë në Kosovë

Zëvendës Ndihmës Sekretarin për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Gabriel Escobar, do të…

Kërcënimi bërthamor nga Rusia është i rrezikshëm dhe i pamatur, thotë shefi i NATO-s

Mobilizimi i mijëra trupave nga Vladimir Putin për luftën në Ukrainë do…

Pendarovski-Erdogan: Solidaritet dhe aleancë për ballafaqim me koronavirusin

Presidenti Stevo Pendarovski, në bisedë telefonike i’u falënderua presidentit të Turqisë, Rexhep…

“Kam provuar 10 herë të vetëvritem”, rrëfimi i trishtë i kosovares së dhunuar nga forcat serbe

E mbijetuara e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë, ka rrëfyer se…