Reshjet i kanë rritur nivelet e ujit të shumë lumenjve në vend. Sipas matjeve të sotme hidrologjike, Treska tregon rritje nëntë fish më të lartë nga mesatarja e gushtit, ndërsa “Cërna Reka” është rritur trefish. Është rritur edhe niveli i Vardarit afër Jegunocit dhe Velesit trefish, kurse në Shkup dhe Demir Kapi dyfish.

Vetëm Sateska afër Botunit, Striumicë afër Novo Sellës dhe Kriva Reka afër Kriva Pallankës janë nën mesataren e gushtit.

Te liqenet, gjendja prej dje ka ndryshuar.

Siç qëndron në tabelën e matjes së DPHM, nesër te të gjitha lumenjtë pritet rritje e nivelit të ujit krahasuar me vlerën e sotme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…