Ish-ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Mile Janakieski do të mirëpresë në shtëpinë e tij Vitin e Ri. Gjykata e Apelit hodhi poshtë ankesën e tij për heqjen e arrestit shtëpiak. Arrestimi shtëpiak Janakieskit i është caktuar për çështjen “Shkallët Spanjoll”, një hetim që tashmë ka përfunduar dhe ndjekja penale e krimit të organizuar dhe korrupsionit ka ngritur padi në Gjykatën Penale të Shkupit.
Përveç Janakieski në “Shkallët Spanjoll”, akuzohen edhe 10 zyrtarë të tjerë të ministrisë, kadastrës, noterë dhe biznesmenë. Sipas prokurorisë ata i kanë shkaktuar shtetit një dëm prej 2.64 milion euro.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…