Zhvillimet e fundit për debatet në vend rreth propozimit francez janë komentuar edhe nga Ambasadori I Holandës në Shkup, Jan Kop. Ai thotë se pavarësisht kompromiseve të vështira, ky është një vendim kombëtar I Maqdonisë së Veriut, që hap rrugën drejt BE-së.

“Ky shtet është zotëruesi i fatit të vet, duhet ta merr ardhmërinë në duart e veta. Ky është një vendim kombëtar i Maqedonisë së Veriut. Të vetmen gjë që mund unë ta them është “Mirë se vini në Evropë”. Në agjendën e Bashkimit Evropian të gjitha çështjet e mëdha, si Brexit-i, buxheti, ndryshimet klimatike, refugjatët dhe politika e zgjerimit gjithmonë prodhojnë kompromise të vështira. Në fund askush nuk është i lumtur, por gjithmonë duhet të bëhet një balans i kësaj mungese të lumturisë. Çdo kompromis është balans i të palumturve. A fiton ky kompromis një garë për bukuri? Jo. Por është një metodë për të ecur përpara” – ka deklaruar Ambasadori holandez në Shkup, Jan Kop.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Johnson dënon bombardimin e spitalit: Ne do të kërkojmë llogari nga Putini për krimet e tij

Kryeministri britanik, Boris Johnson ka dënuar bombardimet e një spitali fëmijësh në…

BE-ja njofton 500 milionë euro shtesë ndihmë ushtarake për Ukrainën

Bashkimi Evropian njoftoi ditën e sotme se ka miratuar 500 milionë euro…

Shuhet zjarri në një shtëpi në Shkup, lëndohen dy persona

Në SPB Shkup dje është denoncuar se në rrugën “Indira Gandi” ka…

Varroset kosovari i varë në Belgjikë

Pasditen e së premtes në varrezat e qytetit të Gjakovës u varros…

ASH: Mijallkov shpallet i pafajshëm, koalicioni SDSM-BDI dha frytin e radhës

Dje ishim dëshmitarë të konfirmimit të koalicionit të krimit dhe korrupsionit SDSM-BDI,…