Sondazhi i fundit, në prag të raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale tregonë epërsi më të lartë të kandidatit të LSDM-së Stevo Pendarovskit kundrejtë kandidates së VMRO-DPMNE-së, Gordana Siljanovska. Nëse para raundit të parë dallimi ishte jo aq i madh, anketa e agjencisë “Market Vision” që ka publikuar mkd.mk, këtë herë tregon se 7 % është dallimi në favor të Pendarovskit.

Hulumtimi në fjalë tregon se më shumë anketues (22%) janë deklaruar se në rrethin e dytë të zgjedhjeve do të votojnë për Stevo Pendarovskin, kundrejt 15.9% të cilët janë deklaruar se votën e tyre do ta japin për Gordana Siljanovska-Davkova të VMRO-DPMNE-së.

Por pothuajse gjysma (47.7%) nga të anketuarit refuzojnë të tregojnë se për cilin kandidat do të votojnë, përderisa 14.3% u deklaruan se nuk do të dalin të votojnë. Kjo do të thotë se përmbushja e censusit të paraparën për raundin e dytë prej 40% mbetet e pasigurt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…