Në rrjetet sociale po qarkullon një fotografi e dy kriminelëve serbë, të cilët 20 vjet më parë kanë masakruar një familje shqiptare.

Ishte 29 gushti i vitit 1998 kur kriminelët serbë kanë sulmuar familjen Salihaj në Shushicë të Istogut, ku edhe i vranë tre breza të kësaj familje.

“Njëzet vjet më parë, më 29 gusht 1998, policia serbe e stacionuar në Istog dhe paramilitarë serbë, përfshirë edhe njësitet elite serbe të stacionuara në burgun e Dubravës, në kohën kur komuna e Istogut ende nuk ishte e përfshirë në luftë frontale, e sulmuan në shtëpinë e tyre Familjen Salihaj, në fshatin Shushicë të Istogut, duke i vrarë tre breza të kësaj familje në mesin e të cilëve kishte edhe të mitur dhe një grua, Fatime Tuzi-Salihaj (41), të cilën pasi e arrestuan e masakruan në postbllokun e policisë dhe të ushtrisë serbe në Kodër të Rakoshit (3-4 kilometra larg prej shtëpisë së saj).

Këta kriminelë që u fotografuan në oborrin e Familjes Salihaj, menjëherë pas vrasjes së tyre, kur ende po digjej shtëpia, edhe pse janë të njohur për organet e drejtësisë, megjithatë deri më sot nuk kanë dhënë llogari për krimet e bëra.

Lavdi dëshmorëve e martirëve të Familjes Salihaj dhe të gjithë dëshmorëve e martirëve të kombit!

Faksimile nga libri: Fetnete Ramosaj, KUNDËR HARRESËS-GJENOCIDI I SERBISË NË KOSOVË | AGAINST FORGETFULNESS-SERBIAN GENOCIDE IN KOSOVA 1998-1999, f.89”, thuhet në shkrimin bashkangjitur me fotografinë e kriminelëve serbë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…