Organizata Botërore e Shëndetit rendit simptomat më të zakonshme të Covid-19 si ethe, lodhje dhe një kollë të thatë. Të tjerë përfshijnë edhe rrufën, dhimbje të fytit, bllokim të hundës, dhimbje trupi, diarre dhe humbje të ndjenjës së shijes dhe / ose erës. Por ka edhe simptoma më të pazakonta që pacientët kanë paraqitur ja cilat janë ato sipas OBSH.

“Gishti Covid”

Pacientët në disa vende kanë raportuar skuqje në gishtërinjtë e tyre, në shumë raste të shoqëruara nga ndonjë prej simptomave të zakonshme të virusit. Gjendja është quajtur ‘Gishti Covid’. Skuqjet mund të marrin formën e lezioneve të kuqe ose vjollcë dhe, përkundër emrit, mund të gjenden në anën ose pjesën e poshtme të këmbës, ose edhe në duar dhe gishta.

Konjunktiviti / syri rozë

Konjunktiviti ka qenë një simptomë e rrallë në rastet e Covid-19, me grimca virale që gjenden në lot. Sidoqoftë, nuk ka gjasa që një person të paraqesë konjunktivit viral sekondar ndaj Covid-19 pa simptoma të tjera të etheve ose kollës së vazhdueshme pasi konjunktiviti duket se është një tipar i vonuar në rastet ku ka ndodhur. ”

Livedo ose nekroza

Një studim spanjoll, i botuar në Gazetën Britanike të Dermatologjisë javën e kaluar, zbuloi se 6% e 375 rasteve të koronavirusit të ekzaminuar përfshinin livedo, vdekjen e indeve të trupit për shkak të mungesës së furnizimit me gjak, ose njollosje të lëkurës. Sidoqoftë, kjo nuk ishte konsistente në të gjitha nivelet dhe nekroza u gjet edhe tek disa njerëz me koronavirus të cilët nuk kishin nevojë të shtroheshin në spital.

Marramendje / dhimbje koke

Një studim i 214 pacientëve në Kinë, botuar në Jama Neurology muajin e kaluar, zbuloi se pak më shumë se një e treta (36.4%) kishin përjetuar simptoma neurologjike si marramendje ose dhimbje koke, duke u rritur në 45.5% në ata me infeksione të rënda koronavirus. Për momentin, komplikimet neurologjike mund të konsiderohen më së miri si pasojë e ashpërsisë së sëmundjes Covid-19 sesa një shqetësim i ri i veçantë.

Ndjesi shpimi / gazi

Disa pacientë janë ankuar për një ndjesi shpimi gjilpërash apo edhe djegieje. Dr Waleed Javaid, drejtori i parandalimit dhe kontrollit të infeksionit në spitalin Mount Sinai në New York, tha se ka të ngjarë që përgjigjja imune e pacientit ndaj Covid-19 – sesa vetë virusi – po shkaktonte ndjesi të tilla. (TheGuardian)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…